„Egy-két” ember már kérdezte, hogy hogyan tudná egyesíteni a film fájlt a felirat fájllal. Nos, hogy Én olcsóbban megússzam írtam egy rövid kis „tutorialt”. 😉
Ha asztali DVD lejátszónkon szeretnénk megtekinteni a feliratos filmet és nem kezeli az AVIt-t, akkor praktikusabb áttérni a Feliratos AVI DVD-re cikkre.
Eszközök beszerzése & „Telepítés”
- Töltsük le a VirtualDub programot és egy hozzávaló SSA PLUGINt végül pedig a SUBtoSSA (SUB felirat esetén) vagy az SRTtoSSA-t (SRT felirat esetén).
- Tömörítsük ki a VirtualDub-ot majd pedig az SSA-s ZIP fájlt is. (Setupolni nem kell, innét fog futni a program)
- Indítsuk el a VirtualDubot és „telepítsük” az SSA plugint. (VIDEO->Filters->ADD->LOAD és itt tallózzuk be a subtitler.vdf fájlt.)
- Lépjünk ki a programból
- Csomaguljuk ki a SUB2SSA vagy az SRT2SSA programot
A feladat
- Ha SUB a feliratunk akkor elsőre konvertáljuk át a SUB-ot. Ez a SUB2SSA programmal nagyon egyszerű, de azért pár szóban:
- A programot elindítva a legfelülre tallüzzuk be a SUB fájlt.
- A felugró ablakban a FrameRate az általában 24-es de biztos ami biztos tallózzuk be a filmet.
- Visszatérve az eredeti ablakba kattintsunk a SELECTre és adjuk meg a kimeneti fájl helyét.
- Végül pedig alul a CONVERT TO SSA gombra kell kattintani.
- Ha SRT feliratunk van, akkor hasonlóan „bonyolult” lesza feladatunk mint SUB esetén. 😉
- Indítsuk el a VirtualDubot és tallózzuk be az AVI fájlt. („Fogd és Vidd” módszer is működik)
- A VIDEO->Filters->ADD listából töltsük be a subtitler szűrőt. Az így felbukkanó ablakban tudjuk betallózni a felirat fájlt. Ha ez megtörtént Okézzuk le a dolgokat.
- A VIDEO->Compression menüpontban állítsuk be a kimeneti fájl formátumát (Divx/Xvid/stb) és Bitrátáját. A Bitrátát a CODEC kijelölése után a a CONFIGURE opcióban tudjuk beállítani. Célszerű lesz megtartani a film eredeti Bitrátáját.
- Végül pedig FILE->SAVE as AVI-ban megadjuk a kimeneti fájl nevét.
Tippek, Trükkök, Hibák
- Ha elvileg ismeri a lejátszónk az AVI-t és az SRT-t, mégse kezeli, próbáljuk meg úgy is, hogy „DOS”os fájlneveket használunk! (DOSos fájlnév: max 8karakter hosszú és csak az angol ABC betűit tartalmazza.)
- DivX6 kockázatai
Ma már egyre több lejátszó ismeri a DivX6-os codecjét de a régiek lehet hibásan vagy sehogy se játszák majd le. Ha ilyen problémánk lenne akkor hasnzáljunk XVID codecet. - Gyorsabb vagy lassabb tömörítést?
A „QUALITY” minőség opcióknál használjuk a legjobbat, hogy a felirat élesebb lehessen. Ellenkező esetben hamarabb elkészülsz de lehet olvashatatlan lesz a felirat. - A film bitrátájának kiderítése
A film eredeti AUDIO és VIDEO bitrátájának kiderítésében nagy segítségünkre lesz a VideoInspector nevezetű program. (Továbbá képes megmondani, hogy telepítve van-e a szükséges CODEC és ha nincs akkor honnét tölthetjük le.) - Couldn\’t lovcate decompressor for format „****” (unknow)
A hiba jelentése, hogy nem találja a filmhez való CODECet. Zárjuk be a programot majd pedig telepítsük (újra) az adott CODECet. Ha ez nem segít akkor valószínűleg CodeckPackokkal van tele a gép amik valószínűleg teljesen összegabalyodtak. Ezesetben talán segít a packok törlése Registry pucolással, majd pedig csak a szükséges codecek telepítése. Ha nem akkor maximum rendszer REINSTALL… - A Lista bővülhet az általatok adott leírások/bejelentések alapján
Derwer